Nowe rozporządzenia dotyczące opakowań weszły w życie

Obraz

Od nowego roku sporo się zmienia w kwestiach prawnych związanych z opakowaniami. 1 stycznia 2024 roku wchodzą bowiem w życie przepisy kilku rozporządzeń, związane z realizacją ustawy wdrażającej dyrektywę single use plastic – SUP. Unijne ograniczenia dotyczą stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta
Zgodnie z rozporządzeniem, przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu niektóre produkty plastikowe jednorazowe objęte ROP (rozszerzoną odpowiedzialnością producenta) będą ponosili opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
W przypadku butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, stawka opłaty wyniesie 1 zł za 1 kg. Dla opakowań z tworzyw sztucznych 2,7 zł za 1 kg; opakowań z aluminium 1,4 zł za 1 kg; opakowań z metali żelaznych 80 gr. za 1 kg; opakowań z papieru i tektury 70 gr. za 1 kg; opakowań ze szkła 30 gr. za 1 kg; opakowań z drewna 30 gr. za 1 kg; opakowań wielomateriałowych 1,7 zł za 1 kg; opakowań po środkach niebezpiecznych 2 zł za 1 kg; pozostałych opakowań 1 zł.

Podatek od plastiku
Od stycznia weszło również rozporządzenie dotyczące stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami, reguluje wysokość opłat jakie będą doliczane za wydawane klientom opakowania jednorazowego użytku, w których znajdują się napoje bądź żywność. Zgodnie z przepisami ustawy, przedsiębiorca sprzedający napoje lub żywność w opakowaniach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jest zobowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego. W przypadku kubków na napoje (w tym ich pokrywek i wieczek), opłata wyniesie 20 groszy od sztuki. W przypadku pojemników stosowanych do żywności do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata wyniesie 25 groszy za sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook